Sok régi és új városi ház, lakás rendelkezik francia ablakkal. Ha a lakótérnek csak ez az egyetlen kapcsolata a természettel, akkor különösen fontos, hogy növények odatelepítésével fokozzuk a természet felé történő kitárulkozás érzetét.

Filozófia
Ha emeletes házban lakunk, ha nem, szeretnénk a lakásunkba invitálni a természet egy darabját. A szobanövények ugyan sokat segítenek, de a természet szabadsága iránti vágyunkat leginkább a természet felé történő kitárulkozás pótolja. A külvilág becserkészésére talán a legegyszerűbb mód egy olyan ablak vagy üvegezett ajtó kialakítása, amely megnyílik egészen a padlóig. Ezt franciaablaknak hívják. Manapság újra divatba jött. Ha néhány arasznyi kilépő is társul hozzájuk, franciaerkélyt kapunk.
Mit tud a francia erkély
A francia ablak, -erkély nem csupán szellőztetésre használható, vagy arra, hogy – szerencsés esetben -, teljes mivoltunkban szemrevételezzük az előttünk elterülő parkot, hanem növényeket is tarthatunk itt.
Ha családi házunk földszintjén található az ablak, akár az ablakon át is kiruccanhatunk kertünkbe.
Az emeleten, ha szerencsénk van, esetleg a fák lombja beinteget az ablakon.
De gyakran ezek egyike sem történik meg. Sokszor a francia ablak, – erkély a társasházi lakásokra jellemző, és az ilyen, leggyakrabban emeleti ablakok nem ritkán a forgalmas utcára nyílnak. Mégis van lehetőségünk arra, hogy némi zöldet csempésszünk környezetébe. És ezt most is megtehetjük!
Ez azért is fontos, mert a szennyezett levegő elleni védekezés egyik legfontosabb módja, ha növényekkel rakjuk körbe a padlóig nyitott ablakot, a városi élettér miniatűr darabját. Az ablak köré, a lakótérben tarthatjuk fényigényes szobanövényeinket, kívülről pedig virágládát rögzíthetünk hozzá.
A növények kiválasztását befolyásolja a hely tájolása. Hasonlóképpen helyezhetjük el növényeket, mint az ablakpárkányra szerelt virágládákban.
A mini erkély remek hely a szobanövények nyaraltatására. Jól látható, milyen leleményesen kitelepíthetők a növények. A szűk hely jól kihasználható, ha a cserepeket a rácsozathoz erősített tartókba állítjuk, nem megfeledkezve a biztonságos tárolásról. Az erkély, ablak köré szerelt rácsra támaszkodó futórózsa, borostyán, repkény a keretet is megnöveli.
Növényválasztási tippek és praktikus megoldások francia ablakhoz, erkélyhez
Akár a forgalmas belvárosban lakunk, akár egy csendesebb utcára néz az ablakunk, egy zöld zug kialakítása a francia ablak körül igazi lelki feltöltődést adhat. A növények kiválasztásánál fontos szempont a fényviszonyok figyelembevétele: napos, félárnyékos vagy inkább árnyékos a hely? Ez döntő lehet abban, hogy mi érzi jól magát nálunk.
Ha napos a fekvés, bátran ültethetünk:
- Petúniát – válasszunk szuper hibrid fajtákat, élénk színekben.
- Sétányrózsát – remekül bírja a meleget és nyár végéig virágzik.
- Rozmaringot, kakukkfüvet, bazsalikomot – nemcsak illatosak, hanem szépek is. Ha fűszernövényeket is csempészünk közéjük, a lakásunkat finom, friss illatok lengik be – és az sem utolsó szempont, hogy ezek a növények gyógyhatásúak is lehetnek.
Fontos! Ha forgalmas, szennyezettebb utcára néz az ablak, a zöldfűszereket inkább csak illatos dekorációnak használjuk, ne fogyasszuk el őket. Ilyen helyre is tökéletes választás lehet.
Muskátli – a francia ablak virágzó klasszikusa
A muskátli igazi klasszikus napimádó – virágágyásokban, balkonládában, francia ablakban is gyönyörűen mutat. Napfényes, meleg helyre ültessük, rendszeres öntözéssel és heti tápoldatozással hosszú ideig virágzik. Álló fajtákat tegyünk középre vagy hátra, futó változatokat előre, hogy szépen leomoljanak a láda peremén.

Félárnyékos vagy árnyékos helyre jól jöhet:
- Futóborostyán, repkény – zöld falat varázsolnak a rácsra.
- Begónia, árvácska – ezek nem bánják, ha nem süt rájuk egész nap a nap.
- Télizöld meténg – látványos, tarka levelekkel díszít, és jól tűri a szórt fényt is.
Ősszel jöhetnek a hagymás meglepetések:
- Ősszel ültessünk el néhány cserépbe törpe tulipánt, nárciszt, krókuszt vagy fürtös gyöngyikét. Tavasszal, amikor kibújnak, garantáltan mosolyt csalnak majd az arcunkra.
- Ha már most szeretnénk virágos hangulatot, válasszunk őszi ültetésű árvácskát – ezek az új fajták egészen a májusi melegekig díszítenek.
Praktikus trükkök kis helyen
- Rácsos megoldás: A korlátra, vagy az ablak köré szerelhető rács ideális futónövényekhez. Emellett a cserepekhez is rögzíthetünk kisebb tartókat, így függőlegesen is kihasználhatjuk a teret.
- Függőcserepek és fali kaspók: Egy kis barkácsolással stílusos függőkertek készíthetők, és még a padló is szabadon marad.
- Görgős virágtartó: Ha nagyobb cserepes növényeket is szeretnél, érdemes mozgatható alátétet használni – így egyszerűbb az átrendezés és a takarítás is.
- Vízelvezetésre figyelj! A cserepek, ládák aljára mindig tegyél vízelvezető réteget (agyaggranulátum, kavics), és ne felejts el alátétet használni, hogy ne ázzon el a padló vagy az erkély alatti szomszéd.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?
Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás